Home » KABLO BAĞLARI » Kablo Bağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kablo Bağı Nedir, Çeşitleri Nelerdir?

Kablo bağları ülkemizde farklı isimler ile anılan ama çok sık kullanılmakta bir üründür. Ülkemizde isimleri, plastik kelepçe, cırt kelepçe, cırtlı kelepçe, naylon kelepçe ve benzeri isimler ile anılan kablo bağları, adındanda anlaşılacağı gibi, kablo sektörüne hizmet etmesi için geliştirilen bir üründür. Ülkemizde pratik zeka oranının, ve mevcut durumda eldekiler ile geliştirme yapmanın hobi olması sayesinde, kablo bağları birbiri ile alakalı olmayan onlarca farklı alanda kullanılmaktadır. Bugün evlerimizde, araçlarımızda, iş yerlerimizde muhtemelen kablo üretim firmalarından daha çok kablo bağı bulunduruyoruz. Bunun nedeni, kablo bağlarının sadece kablo bağlamak için bulunduğuna inanmamızdır.

Piyasa da bulunan kablo bağları standart naylon kablo bağlarıdır. Elektrikçilerde, yapı marketlerde satılan perakende ürünler genellikle standart naylon kablo bağlarıdır. Bunun yanı sıra özel alanlar için geliştirilmiş kablo bağları da mevcuttur. Bunlar üretim malzemesine ve kullanım alanına göre farklılıklar gösteren ürünlerdir. Aşağıdaki listeden kablo bağlarına ait temel çeşit bilgileri bulunmaktadır.

KABLO BAĞI ÇEŞİTLERİ:

1- Standart Naylon Kablo Bağları: Bu kablo bağları bilinen, piyasa da ulaşılması en kolay olan kablo bağı çeşididir. Bu kablo bağları temel işlevleri yerine getirmekte ve çeşitli ölçü ve boylarda bulunabilmektedir. Bu kablo bağları tek sefer için kullanılabilmekte olup, genellikle hafif malzemelerin tutturulmasında kullanılır. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Standart Naylon Kablo Bağları

 

2- Renkli Naylon Kablo Bağları: Bu kablo bağları Standart Kablo bağlarının, renkli versiyonalrıdır. Renkli kablo bağları temel işlevleri yerine getirmekte ve çeşitli ölçü ve boylarda bulunabilmektedir. Bu kablo bağları tek sefer için kullanılabilmekte olup, genellikle hafif malzemelerin tutturulmasında kullanılır. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Renkli Naylon Kablo Bağları

 

3- Cırtlı Kablo Bağları: Cırtlı naylon kablo bağları, piyasada bilinenin aksine, gerçek anlamda cırt sistemi kullanılan kablo bağlarıdır. Bu kablo bağları, tekrar kullanılabilen kablo bağlarıdır. Renk seçenekleri olmasının yanı sıra, tekrar kullanımı avantaj sağlamaktadır. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Cırtlı Kablo Bağları

 

4- Ultraviyole Kablo Bağları: Ultraviyole kablo bağları, adından da anlaşılabileceği üzere ultraviyole güneş ışınlarına karşı dayanıklı olan kablo bağlarıdır. Kablo bağları plastik malzemeden üretildikleri için, ultraviyole güneş ışınlarına maruz kaldıklarında, sertleşme ve kırılma gibi sorunlar yaşarlar. Bu durumları yaşamak istemeyen kullanıcıların, dış ortam koşullarında kullanması gereken kablo bağları, Ultraviyoel kablo bağlarıdır. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ultraviyole Kablo Bağları

 

5- Etiketli Kablo Bağları: Etiketli kablo bağları, özellikle karmaşık projelendirilmiş veya zaman içinde karmaşaya dönüşmüş kablo yığınlarını toplamakta kullanılmakta olan kablo bağlarıdır. Bu kablo bağları sayesinde toplanan kablo yığınları, etiketlenerek, ileride gerçekleşebilecek süreçlere karşı hazırlanır. Özellikle kalabalık panolarda, server odalarında ve büyük bilgisayar ağlarının bulunduğu alanlarda yaygın olarak kullanılır. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketli Kablo Bağları

 

6- Paslanmaz Kablo Bağları: Paslanmaz Kablo bağları, standart kablo bağlarına göre, çok daha dayanıklı ve uzun ömürlüdür. Paslanmaz kablo bağları, daha fazla güç gerektiren ve dış ortamda bulunan uygulamalar için geliştirilmiştir. Bu kablo baları el ile sıkılamamakta olup, kendilerine özel sıkma tabancaları ile sıkılmaktadır. Maliyeti yüksek olmasına karşın, oldukça uzun ömürlü ve güçlü kablo bağlarıdır. Özellikle çelik boru üreticilerinin, ağır materyallerin bir arada tutturulmasında tercih ettiği ürünlerdir. Paslanmaz yapısı sayesinde dış hava koşullarında rahatlıkla kullanılabilirler. Bu ürünlerin detayını ve ölçü şeçeneklerini incelemek için aşağıdaki bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Paslanmaz Kablo Bağları

Check Also

Yapışkanlı kroşe nedir, nerelerde kullanılır?

Yapışkanlı kroşe, genel anlamda piyasa da bulunan kablo kroşeleri ile aynı mantıktadır. Yapışkanlı kroşe farklı …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir