Home » TERMOSTAT VE NEM ÖLÇER(HİGROSTAT) » Pano termostatı nedir, ne işe yarar?

Pano termostatı nedir, ne işe yarar?

Panolarınızın iklimlendirilmesinde kullanılan pano termostatları, panonunzda iklimlendirme nedeni ile oluşan sorunları gidermek için geliştirilmiş bir ara üründür. Pano termostatları sistem parçsı oldukları için tek başına bir işlev gösteremezler. Fakat yanında kullanılacak olan higrostat ve ptc pano ısıtıcıları ile panonuzu iklimsel etkenlere karşı korurlar.

Peki panolarımızda neden iklimlendirme ihtiyacı duyarız. Panolarımız, içinden elektriksel yükler geçen devrelerin geçtiği ve performans göstermesi gereken sistem elemanlarımızdır. Fakat panoların projelendirmesi sırasında dikkate alınmayan bazı unsurlar, ileride pano içinde çalışmadan kaynaklı oluşacak bir çok hatanın önünü açacaktır. Panolarınızın mevcut iç ısısı ortam sıcaklığı ile dengel olduğu zamanlarda panolar verimli olarak işlem görmektedir. Dış iklim şartları sertleştiğinde, pano içinde oluşan ısı ile dışarıda oluşan ısı arasındaki fark panolarınızda aşırı ısınma veya terleme yolu ile bağıl nem oluşumuna neden olur. Aşırı ısınma sistemdeki elemanları tehdit eder. Performans kaybına uğrayan pano elemanları, yangın çıkarabilecek noktalara kadar gelebilirken, aşırı ısı iç parçalarında kullanılamaz hale gelmesine neden olabilir. Bunun yanı sıra diğer bir koşul olan aşırı soğuma ise iki ortam arasında kaynaklanan ısı farkından dolayı bağıl nemi ortaya çıkarır. Bağıl nem hepimizin bildiği şekli ile ev camlarımızda oluşan buğuya neden olur. Oluşan bu sıvı yoğunlaşarak kompanentlerin içine sızar ve istenmeyen arızalara sebep verebilir.

Termostatlar bu sorunları gidermek maksadı ile sisteme dahil edilir.Termostatlar sıcak, soğuk ve dual(sıcak-soğuk) olmak üzere üçe ayrılırlar. Adlarından da anlaşılabileceği üzere hava şartlarına göre seçilmeleri gerekmektedir. Aşağıdaki linkte termostat ürünlerimizi görebilir ve inceleyebilirsiniz. Soru ve yorumlarınızı aşağıda bulunan yorum kısmından tarafımıza iletebilirsiniz.

Pano Termostatları İncele

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir